Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Jeśli szukasz okien zabytkowych drewnianych, koniecznie sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie korzystniej niż te wytwarzane obecnie i są wielką ozdobą budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich wartość w znacznym stopniu wpływa również wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są również uchylane, co powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który ma wiele atutów, ale wymaga częstych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która potrzebuje najwyższych umiejętności – ten typ okna cechuje się bowiem użyciem wielu, dziś już rzadko widywanych, technologii. W związku z tym, także najlepsi specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]