Planujesz chrzest dziecka? O tym trzeba pamiętać

lokal na chrzciny

Dla młodych rodziców sakrament chrztu jest pierwszym wielkim familijnym wydarzeniem dotyczącym bezpośrednio ich nowo narodzonej pociechy, w związku z tym dbają o to, żeby wszystko w ten dzień było perfekcyjne. Planowanie chrzcin może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeżeli na chrzest zaprasza się dużą liczbę bliskich i przyjaciół. Tutaj przeczytasz parę porad, które wesprą cię w tym procesie.

Nie ma się co śpieszyć – daj sobie czas na szczegółowe zaplanowanie chrztu

Niegdyś sakrament chrzcin odbywał się wkrótce po urodzeniu pociechy, niekiedy wręcz tego samego dnia, ze względu na wysoką śmiertelność noworodków. Z biegiem lat chrzest przeistoczył się w istotne wydarzenie nie tylko dla najbliższych malucha, w związku z tym jest urządzany zwykle do roku po jego urodzinach. Umożliwia to skrupulatne przemyślenie najważniejszych kwestii tego wydarzenia, jak wybór świątyni, w której zostanie udzielony sakrament, jak również rodziców chrzestnych. Umawiając z parafią dzień obrzędu polecamy uwzględnić to, ile czasu będzie potrzebne na powiadomienie zaproszonych gości, a także organizację dla nich posiłków oraz noclegu, o ile będą jechać do nas z różnych zakątków Polski. W rozesłanych zaproszeniach rekomendujemy dodać prośbę o potwierdzenie przez gości swojego uczestnictwa, co jest potrzebne do ustalenia ile osób ostatecznie będziemy musieliugościć. Nie bójmy się też dać sygnał, jakiego podarunku pragnęlibyśmy dla pociechy. Goście w głównej mierze skupiają się na zabawkach, aczkolwiek rodzicom lepiej posłużą praktyczne prezenty, jak chociażby ubranka, fotelik samochodowy czy kocyki dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokal na chrzest?

Zaledwie dwie dekady temu chrzciny organizowano zwykle w domu rodziny malucha, dlatego nie każdy obecny podczas ceremonii w kościele mógł być zapraszany na odświętny poczęstunek. Dziś obiad dla znacznej grupy krewnych oraz bliskich i dalekich znajomych młodych rodziców to już norma. Analizując propozycje sal, w których można zorganizować chrzciny, wybieraj te, które nie tylko zagwarantują ozdobione miejsce, ale również współpracują z firmą cateringową, która przyszykuje kartę dań współgrającą z charakterem obiadu oraz która zapewni profesjonalną obsługę gości. Jeśli sakrament ma mieć miejsce latem, warto wybrać salę na chrzciny z dostępem do ogrodu, w którym kilkuletni goście imprezy zamiast ślęczeć przy stole mogą harcować na świeżym powietrzu, a rodzina lub fotograf zrobi przepiękne zdjęcia. Ważny jest również taki dobór sali na chrzest, żeby dojazd z kościoła do miejsca obiadu nie trwał zbyt długo, podobnie jak powrót biesiadników do wynajętego hotelu bądź domu.

Nasze dane teleadresowe:
Pałac Radziwiłłów
ul. Krakowska 1
32-083 Balice

Mob.: +48 535 610 320
E-mail: [email protected]