Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach psychotechnicznych Bielsko Biała? Skieruj się na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]