System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Kliknij tu, jeżeli potrzebujesz więcej informacji o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw wydajnego działania światowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny stosowany dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na świecie stosowane są także różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC popularnych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]