Planujesz inwestować w metale szlachetne? Rozważ zakup sztabek srebra

sztabki srebra

Od zawsze wiadomo, iż inwestowanie w kruszce jest doskonałą strategią lokowania środków finansowych, która z czasem przynosi namacalny profit. Najpopularniejszym dziś kruszcem inwestycyjnym jest zdecydowanie złoto, jakkolwiek ostatnio srebro przestało być postrzegane tylko jako metal przemysłowy i znów cieszy się zainteresowaniem wśród coraz szerszej grupy inwestorów, zarówno tych ze skromniejszym, jak i pokaźnym portfelem.

Czy opłaca się lokować środki w srebro w sztabkach?

Złoto istnieje w złożach 17 razy rzadziej od srebra, wypada jednak zaznaczyć, że wartość rynkowa srebra w stosunku do wartości złota nie odpowiada tej proporcji ilościowej i wciąż jest zdecydowanie niższa. Nabycie srebra jest jednakże trafną propozycją dla inwestorów, którzy chcą zróżnicować swój portfel, a którzy nie posiadają środków pozwalających na nabycie znacznych zasobów złota. Powinno się jednak pamiętać, że ze względu na swoje właściwości, srebro jest szeroko używane w różnorodnych branżach przemysłu co skutkuje tym, że jego cena jest bardziej narażona na zmiany zachodzące na rynku światowym. Można to swoją drogą spostrzec przeglądając historię jego wartości z ostatnich 20-30 lat. Z tego także powodu lokata finansów w srebro obciążona jest większym prawdopodobieństwem niepowodzenia, tym samym rekomendowana jest inwestorom rozeznanym w prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku metali inwestycyjnych. Niemniej jednak przypuszczać, iż zapotrzebowanie na srebro wciąż będzie wyglądało podobnie, a wraz z prężnym rozwojem elektroniki, medycyny czy fotowoltaiki, w których srebro jest często używane, jak również nieprzerwanej popularności biżuterii srebrnej, być może jego wartość będzie z czasem się podnosić.

Srebro w sztabkach – zamawiać małe czy duże

Podobnie jak złoto, srebro w sztabkach sprzedawane jest w kilku wagach, co upraszcza zbudowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego sprzedaż w razie potrzeb dużych bądź małych jego ilości. Te najdrobniejsze, a tym samym także najbardziej „na kieszeń” przeciętnego Polaka, to sztabki o wadze 1 uncji trojańskiej(31,1 g) oraz 50 g i 100 g. Niewątpliwie, jeżeli kupimy sztabkę o większym ciężarze, w rezultacie wydamy na srebro mniej, należy jednakże mieć na uwadze, że nie można podzielić sztabki i w przypadku potrzeby jej sprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. Zatem jeśli sztabki srebra mają być też asekuracją na czas kryzysu, warto rozważyć nabycie sztabek w kilku wagach, aby mieć możliwość w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle srebra, ile istotnie potrzeba. Inną opcją jest także inwestycja w względnie kosztowniejszy srebrny combibar, to znaczy połączone sztabki srebra o wadze 1 g dające się dowolnie rozdzielić. Minusem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego nabycie i sprzedaż obciążone są 23% stawką VAT.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]