Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Szukasz wiadomości o Krajowym Systemie Faktur? Dobrze trafiłeś!

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom firm na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z niepoprawnym odczytywaniem informacji z faktur

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie sformułowaną strukturę danych opisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie mało co mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go odczytać, z kolei dla dostosowanego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur ten dokument będzie doskonale czytelny. Fakt, iż faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że niezależnie od tego jakie aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to ważna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd często mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy właściciel przedsiębiorstwa stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), szybciej dostaną zwrot podatku VAT i są zwolnieni z wymogu przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, od towarów i usług i akcyzowego. Co istotne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, ale musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]