Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Tutaj uzyskasz szczegółowe informacje o przetworach ekologicznych.

Od szybkiego rozwoju przemysłu spożywczego, który zaczął się w zeszłym wieku, wyroby spożywane przez nas każdego dnia zaczęto nagminnie wypełniać rozmaitymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz razem z poszerzającą się wiedzą nabywców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej szukają oni wyrobów wykonanych z eko żywności.

Zalety żywności ekologicznej

Aby konkretny wyrób oferowany w naszym kraju mógł zwać się „eko”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność eko oraz przetwory z niej sporządzone muszą posiadać stosowne certyfikaty wydawane przez wyznaczone do tego instytucje. Nadrzędnym jednak cechą spożywczych artykułów eko jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce kultywowano z zachowaniem wszelkich reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie wykorzystywali chemicznych nawozów ani środków zabezpieczenia roślin, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy powodują zakwaszenie gleby czy zatruwają wody powierzchniowe, a opryski upraw silnymi pestycydami często powodują np. śmierć pożytecznych organizmów. Z kolei ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny mają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych związków przeniknie do ciała ich konsumentów.

Kupujesz żywność ekologiczną? Sprawdzaj szczegółowo informacje na etykiecie

Przetwory eko podlegają nieustannej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym też podczas magazynowania i transportu. Co ważne, gdy artykuł spełnia kryteria, jego wytwórca prócz rutynowych informacji m.in. o terminie przydatności do spożycia, warunkach przechowywania, masie netto, kraju produkcji ingredientów czy kaloryczności, musi dodatkowo koniecznie podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego dany artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli białe gwiazdki, które układają się w kształt listka. Wypatrując ekologicznych przetworów należy więc czytać starannie etykiety wyrobów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o otrzymanych certyfikatach.

Nasze dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]