Kantary – które są najwygodniejsze dla konia?

kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowy

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on pasować do wielkości i kształtu głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar? Na jakie jego atrybuty trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar sznurkowy czy taśmowy?

W sklepach znajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane oraz taśmowe. Te pierwsze, określane także halterami, są zalecane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład syntetycznym albo prawdziwym futrem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie zapobiega powstaniu obtarć, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i pasują m.in. do trakenów, koni wielkopolskich, huculskich oraz arabskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie).

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]