Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Znajdź obrączki Kraków.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Dzieje i tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii zaślubin. Niedużo osób wie jednak, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo na Słowenii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy we Francji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki ślubne razem, jednak zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej ze stali, obecnie z platyny lub złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal) symbolizujące moc miłości. Współcześnie do ich wykonania stosuje się najczęściej platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają też nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla młodej pary cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]