Buty miejskie i do jazdy ekstremalnej – obuwie motocyklowe i jego przeznaczenie

motocyklowe buty

Buty na motor, podobnie jak i pozostałe elementy odzieży dla motocyklistów, rewelacyjnie się prezentują i z pewnością niejedna osoba pragnie je mieć z powodu samego ich wyglądu. Jednakże ich zasadniczymi zadaniami są podniesienie komfortu jazdy, ułatwienie panowania nad motorem i zagwarantowanie ochrony goleni oraz stopy podczas możliwego wypadku.

Kategorie obuwia motocyklowego

Kłopot z tym, jakie buty motocyklowe będą najlepsze, miewają nie tylko początkujący kierowcy, ale także osoby od wielu lat zafascynowane jazdą na motorze. W sklepach z odzieżą i dodatkami motocyklowymi kupimy kilka rodzajów butów. To przede wszystkim:
1. Buty szosowo-turystyczne przeznaczone do jazdy turystycznej, a więc na dłuższych dystansach. Sięgają powyżej kostki, czasem do połowy łydki i wytworzone są z materiałów ochraniających stopę przed wilgotnością.
2. Buty crossowe czyli sportowe buty przeznaczone do jazdy ekstremalnej, na drogach ekspresowych i torach wyścigowych, gdzie ryzyko urazów i wypadków jest zdecydowanie większe. Buty na motocykl sportowy mają odpowiednie wzmocnienia zmniejszające ryzyko złamania kości podudzia lub stopy i przetarć skóry. Te buty są długie, sztywne i niełatwo się w nich przemieszczać bez motocykla.
3. Buty miejskie to buty krótkie, sięgające jedynie do kostki, które są świetne na dość wolną, spokojną jazdę rekreacyjną po mieście, gdzie ryzyko udziału w wypadku jest mniejsze, tym samym osłona stopy nie jest tu priorytetem. Ich walorem jest z kolei nadzwyczajny komfort, dzięki czemu jednakowo dobrze sprawdzą się także wtedy, gdy poruszamy się na własnych nogach.

Na co zwrócić uwagę zamawiając buty na motocykl?

Kupując buty motocyklowe należy na początku określić, jakie mają mieć główne przeznaczenie – użycie butów miejskich do ekstremalnej jazdy może skończyć się ciężkimi obrażeniami w razie upadku motocykla, z kolei buty crossowe zakładane tylko do przemieszczania się po mieście, będą może prezentowały się wyśmienicie, ale miłośnik jednośladów nie będzie miał w nich poczucia wygody. Zadaniem obuwia motocyklowego, zresztą jak innych części ubrań dla motocyklisty, jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy i ochrona zdrowia kierowcy, w związku z tym jakość wykonania i wykorzystanych w nim tworzyw jest niezwykle ważna. Kupujmy wobec tego obuwie cenionych firm. W razie problemów z doborem butów trzeba zawsze zwrócić się o poradę do bardziej wykwalifikowanego kierowcy bądź zapytać o nią sprzedawcę sklepu, w którym planujemy wykonać zakup butów.

Nasze dane teleadresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]