Budujesz dom? Balustrady balkonowe nie mogą zaburzyć jego estetyki

barierki drewniane na taras, barierki drewniane na taras

Gdy kupujemy mieszkanie na ogół nie mamy żadnego wpływu na estetykę naszego balkonu, gdyż deweloper niewątpliwie dużo wcześniej ustalił już wygląd czy wysokość barierek. Natomiast jeśli budujemy swój dom mamy możliwość osobiście zdecydować o tym, jak finalnie będzie wyglądać nasz taras albo balkon.

Balustrady na taras i na balkon – kto pomoże w ich doborze?

O tym która balustrada balkonowa najlepiej sprawdzi się w nowo zaprojektowanym obiekcie przesądza kilka czynników. To zwłaszcza kształt balkonu – inne barierki zdadzą egzamin na balkonie zbudowanym na planie prostokąta, a inne na balkonie skonstruowanym na planie prostokąta, a inna na nadzwyczaj popularnych w ostatnich latach owalnych balkonach. Rozsądnie jest wyjawić swoje propozycje architektowi sporządzającemu projekt budowlany obiektu i wspólnie z nim ustalić końcowy wygląd balkonu. Architekt na pewno dołoży wszelkich starań, żeby konstrukcja odpowiadała wszelkim wytycznym odnośnie bezpieczeństwa użytkowania, m.in wyznaczy minimalną wysokość poręczy oraz odległość między tralkami, a w dalszej kolejności wyszuka rozwiązania estetyczne współgrające z charakterem obiektu.

Balustrady balkonowe z drewna niezastąpione w tradycyjnym budownictwie

Architekci mają możliwość dobierać do swoich projektów z kilku modeli balustrad balkonowych wytworzonych z przeróżnych surowców: z drewna, z betonu, ze stali, a także szkła. Obecnie zazwyczaj używa się z balustrad wyprodukowanych z czarnej stali, które dobrze komponują się z prostymi kształtami popularnymi w nowoczesnym budownictwie. Trendem na topie jest wykorzystanie w roli wypełnienia przęseł na balkonach nie metalowych tralek, a przezroczystych i mlecznych tafli szkła lub siatki. Stalowe balustrady jednak nie da się pogodzić z tradycyjnym góralskim budownictwie, gdzie istotne są drewniane balustrady balkonowe, aby estetyka obiektu zachowała balans. Balustrady z drewna sprawdzą się także doskonale na tarasie domku na działce bądź domku letniskowego. Tralki i poręcze z drewna zabezpieczone odpowiednimi preparatami chroniącymi przed działaniem wilgoci są w stanie zachować się w idealnym stanie przez lata.
Pamiętajmy, że podczas zakupu balustrady na balkon, bez znaczenia czy drewnianej czy metalowej, warto kierować się zawsze jakością, a nie jej ceną. Główną rolą balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, a to przecież nie ma ceny.

Nasze dane teleadresowe:
Rabwood Robert Pankiewicz
Raba Niżna 193
34-730 Mszana Dolna

Mob.: +48 886 695 245
E-mail: [email protected]