Skieruj się tutaj, aby kupić banknoty kolekcjonerskie NBP.
Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jedną z najszybszych myśli obok zbierania pocztówek oraz znaczków jest zbieranie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się hobbyści. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych notgeldów.
Banknoty – od stuleci wzbudzają podziw finezyjnym designem
Pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się w Chinach, a nie jak wielu myśli – na Starym Kontynencie. Pierwsza ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się 22 wieki temu podczas rządów Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Banknoty w formie jaką znamy dzisiaj ukształtowały się z kolei między VII a XII w. w czasie rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla kupców, ponieważ zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym ciężarem w formie metalowych monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z relacji znanych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, lecz w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Sukcesywnie tę formę rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko mają one walory historyczne, ale również artystyczną – od dekad przecież wzbudzają podziw finezyjnym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie upamietniają ważne postaci i zdarzenia
Kolekcjonerzy banknotów, tak jak kolekcjonerzy monet, zbierają zwykle banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one bardzo łatwo dostępne, aczkolwiek ich cena bywa ogromna – to zależne jest od daty ich emisji oraz stanu. Odmiennym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, na ogół w związku z upamiętnieniem ważnych zdarzeń bądź sławnych osobistości ze świata nauki, polityki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie banknot 20 zł) czy 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł). Co ciekawe, poza olśniewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. efekty kątowe, znaki wodne i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]