Prace kreowane przez polskich artystów ludowych, ogromnie wyraziste, ale i o całkiem prostym wyglądzie, od niezliczonych lat zachwycają odbiorców. Nawet współcześnie niemal każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą rzeźbę, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.
Drewniane anioły – rękodzieło, które kochają nie tylko turyści
Rzeźba w drewnie od setek lat była ważną częścią naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przede wszystkim z religią – we wsiach oraz niewielkich miastach stawiane były setki kapliczek, które lokalni artyści wypełniali „świątkami”, czyli figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drzewa. I chociaż dziś nieczęsto buduje się takie kapliczki, to drewniane anioły w takiej stylistyce są wykorzystywane jako dekoracja naszych domów. Czemu właśnie anioły? Ponieważ to alegoria bezpieczeństwa, troski oraz dobra. Taka statuetka wszystkim asocjuje się z protektorem ogniska domowego. Anioły drewniane sporządzone w duchu sztuki wiejskiej cechują się ekspresyjnymi kolorami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest unikalny. Nic zatem dziwnego, że są one również jedną z najpopularniejszych pamiątek kupowanych w Polsce przez turystów.
Szopka krakowska – tworzona na obraz charakterystycznych krakowskich budowli
Drugim przedstawicielem polskiego rękodzielnictwa jest szopka krakowska. Szopki są ściśle związane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Są wytwarzane z lekkich materiałów, z reguły z barwnej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem naśladują popularne krakowskie kościoły. Od zeszłego wieku w grudniu odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział liczni artyści zajmujący się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w rozmaitych rozmiarach. Te tworzone na konkurs mogą mieć nawet parę metrów wysokości, jednakże równie modne są też malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt stawiają pod choinką.
Źródło zdjęcia – szopki-anioly.pl