Zabiegi laserem frakcyjnym – działanie i przeciwwskazania

Zabiegi laserem frakcyjnym – działanie i przeciwwskazania

Blizny potrądzikowe oraz rozstępy na skórze to znamiona, których czasem nie da się schować. Nieraz są źródłem niskiej samooceny, co może negatywnie wpływać na komfort życia. Do ich usuwania w dzisiejszej medycynie wykorzystuje się laser frakcyjny, przy pomocy którego można odbudować i wygładzić skórę.

Laser frakcyjny – likwidacja zmarszczek i nie tylko

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest wykorzystywany w bardzo rozległym aspekcie, na przykład do redukcji plam starczych oraz blizn pourazowych, korekcji opadających powiek lub zmniejszenia wiotkości skóry. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać liczne powierzchnie ciała: szyję i twarz, ramiona, a nawet plecy. Należy niemniej jednak zaznaczyć, iż są pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u osób ze rozpoznanym nowotwrem skóry czy u kobiet w ciąży. Nie można mieć także nierealistycznych nadziei odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie zmarszczki uda się w całości usunąć, tak samo jest z rozstępami i bliznami. Pacjent musi być również świadomy, iż o ile redukcja rozstępów oraz blizn laserem frakcyjnym daje trwałe skutki, to już lifting laserowy na wiele miesięcy odnawia skórę, ale procesu starzenia się nie zatrzyma.

Po ilu zabiegach laserem frakcyjnym daje się zauważyć efekty?

Podczas zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wykonuje tysiące mikroskopijnych punkcji, w wyniku czego dochodzi do procesu ablacji, innymi słowy odparowania wody ze skóry. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jednak w jego trakcie pacjent może w dalszym ciągu czuć pieczenie skóry. Laser intensyfikuje produkcję kolagenu w skórze, co w efekcie ją wyrównuje, ujędrnia i odmładza. Rezultaty daje się zauważyć już po jednym zabiegu, jednak z reguły do kompleksowej redukcji rozstępów i zmarszczek nieodzowna jest powtórka terapii jeszcze 2-3 razy z zachowaniem kilkutygodniowych przerw niezbędnych do wygojenia się skóry, bowiem czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem frakcyjnym trwa 7-14 dni. W czasie po zabiegu trzeba w szczególny sposób troszczyć się o skórę, a o wszystkich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz prowadzący.