Kwas hialuronowy – czym jest i jak działa?

Kwas hialuronowy – czym jest i jak działa?

Kwas hialuronowy – inaczej niż sugeruje nazwa – jest cukrem, który obecny jest we wszystkich tkankach organizmów żywych, przykładowo w mazi stawowej. Aczkolwiek najwięcej można go spotkać w skórze. Biostymuluje on produkcję kolagenu, a przy tym posiada także właściwość wiązania obfitych ilości wody, i to właśnie m.in. on powoduje, że skóra jest jędrna. Wraz z biegiem lat stężenie kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra staje się luźniejsza. Tak powstają zmarszczki, stanowiące naturalny efekt nieuniknionego procesu starzenia się organizmu.

Kwas hialuronowy – nie tylko zabiegi upiększające

Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się najczęściej z zabiegami medycyny estetycznej, ten związek chemiczny stosowany jest w zdecydowanie większym zakresie. Wykorzystuje się go między innymi w otolaryngologii do odbudowy strun głosowych czy w okulistyce w procesie leczenia syndromu suchego oka. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, poprawę kształtu nosa, modelowanie brody, okolic ust i podbródka, usunięcie cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Poza zabiegami na twarz, kwas hialuronowy używa się też na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) oraz na dłonie.

Czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego daje permanentne skutki?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, tym samym ewentualne reakcje alergiczne bądź podrażnienia po zabiegu zdarzają się okazjonalnie, lecz nie należy z góry ich wykluczać. Przed dopuszczeniem do zabiegu lekarz odbywa z pacjentem wywiad, w trakcie którego stwierdza, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak m.in. ciąża, skłonność do blizn przerostowych, trądzik bądź stany zapalne skóry, jak również potencjalna alergia na ten biopolimer.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się z użyciem “tępej” igły, która dzięki tępemu zakończeniu nie przecina tkanek jak zwykła igła. Zależnie od wielkości obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 30 do 90 minut. Po zabiegu na skórze mogą być widoczne obrzęki, które utrzymują się 2-3 dni. Trzeba zaznaczyć, iż rezultaty, jakie dają zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, ponieważ związek ten ulega sukcesywnemu procesowi metabolizmu przez organizm.