Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

biopsja prostaty

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina formą i wymiarami kasztan. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak ważna jest jej regularna kontrola. Pomaga to ujawnić zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także stosunkowo wcześnie zauważyć niebezpieczne zmiany rakowe. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, a także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co trzeba o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który zwykle trwa ok. pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. niska krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca i uczulenie na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]