Węzeł optyczny – budowa i parametry

Węzeł optyczny – budowa i parametry

Zobacz, gdzie kupić węzeł optyczny.

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal zawsze wykonuje się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech tego kabla – szybkości przekazu danych oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie byłyby w stanie istnieć bez odpowiednich elementów umożliwiających przekaz informacji i ich dekodowanie. By zamontować tego rodzaju sieć potrzebne są takie części jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej sieci – pozwalają wszak na modyfikację sygnału ze światłowodu na elektryczny i dzięki temu dostarczenie usług krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety powinien mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym dodać, iż jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny może też działać odwrotnie. Pasmo, na jakim zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet 1 gigaherca. Do właściwego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wilgocią oraz pozostałymi czynnikami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Węzeł optyczny – który będzie odpowiedni?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, decydują określone cechy. Najistotniejsze będą częstotliwości pracy węzła i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość ostatecznych abonentów, do których dotrze informacje. Oprócz tego warto sprawdzić pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy serwisowaniu sieci, warto także przetestować sposób konfiguracji węzła – dobrze, jeżeli umożliwia zdalną korekcję wartości parametrów.

Nasze dane teleadresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]