Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można też solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Cechują się więc naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]