Jak robi się topaz mistyczny?

Jak robi się topaz mistyczny?

Jeśli szukasz topazu mistycznego, skieruj się tu.

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat szczyci się ogromnym uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka możnaby błędnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – kolory

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz przybiera fioletowy odcień, niebieski z kolei jest skutkiem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub na Syberii.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często stosują go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do eleganckich strojów – doskonale wygląda również w pracy. Nie bez znaczenia jest również mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej możemy wybrać biżuterię do danego stroju.