Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Wiedza o dziejów rodu niezbędna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego – głównie takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę dużo pracy. Informacje znaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach parafialnych. Zazwyczaj można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Dobrze jest pamiętać, że ilość wydatków może również wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do kolejnych parafii lub urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od pokoleń mieszka w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je przygotować?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się elementem niewielkiej wspólnoty, jaką są nasi najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych powodów aktualnie bardzo dużo Polaków podejmuje decyzję o poleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.